در این مقاله قصد داریم شما را با جزئیات رایج ترین پروتکلهای اینترنتی ایمیل آشنا کنیم، همانگونه که میدانید هر سه پروتکل SMTP ، IMAP و POP3 از نوع TCP/IP بوده که در ارسال و دریافت ایمیل در میل سرورها و email clientها نقش بازی میکنند. اما اگر قصد دارید میل سرورهایی همچون HMailServer راه اندازی کنید، و یا اگر از email clientها برای دریافت و مشاهده ی پیامهای خود استفاده میکنید، بهتر است با کاربرد و تفاوتهای هر یک از این پروتکلها بیشتر آشنا شوید.

Post Office Protocol version 3 – POP3

POP3 یک پروتکل استاندارد ایمیل می باشد که برای دریافت ایمیلها از یک سرور راه دور به یک ایمیل کلاینت لوکال مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع با استفاده از POP3، امکان دانلود پیامها از میل سرور به email client مهیا میگردد و شما میتوانید به پیامهای خود حتی به صورت آفلاین و لوکال بر روی سیستم خود دسترسی داشته باشید البته دقت کنید که اگر از طریق POP3 به حساب کاربری ایمیل خود متصل شوید، ضمن دانلود پیامها بر روی سیستم شما، تمامی آنها از روی سرور حذف می شوند. با توجّه به این موضوع، اگر صرفاً با یک email client همچون Outlook یا Thunderbirdو یا سایر نرم افزارهای مربوطه به حساب کاربری ایمیل خود متصل می شوید و در صورتی که صرفاً از این طریق قصد دارید پیامهای موجود در صندوق پیامهای دریافتی خود را مشاهده کنید، پروتکل POP3 بسیار کار راه انداز، سریع و خوب میباشد. این پروتکل بصورتی ساده طراحی شده که پیامهای قابل دانلود را پس از دانلود توسط email client، از روی سرور کاملاً پاک میکند. این موضوع بدین معنی است که بعد از این، دسترسی به پیامها از روی سیستمی دیگر و یا از طریقی به غیر از استفاده از email client اولیه، امکان پذیر نیست. POP3 به صورت پیشفرض، برای کار خود از دو پورت زیر استفاده میکند:
پورت 110 که به صورت پیش فرض و رمز نگاری نشده میباشد.
پورت 995 که به صورت رمز نگاری شده و برای برقراری ارتباطات امن POP3 مورد استفاده قرار میگیرد

Internet Message Access Protocol – IMAP

IMAP مشابه با پروتکل POP3، یکی از پروتکلهای استاندارد ایمیل می باشد که به منظور دسترسی به ایمیلها در یک سرور راه دور از طریق ایمیل کلاینتهای لوکال مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو پروتکل IMAP و POP3 در حال حاضر تقریباً توسط تمامی وب سرورها و email clientها پشتیبابی و قابلیت استفاده دارند. IMAP نیز ویژگی دانلود پیام از میل سرور به email client را برای شما مهیا میسازد، اما بر خلاف POP3 به گونه ای طراحی شده است که پیامها را پس از دانلود از روی میل سرور حذف نمیکند و همچنان بر روی میل سرور پیامها در دسترس قرار خواهند داشت و این بدین معنی است که شما همواره از طریق سیستمهای مختلف و یا سایر email clientها امکان دسترسی و خواندن پیامها را خواهید داشت. این موضوع بالاخص زمانی که شما دارای چندین سیستم میباشید مثلاً در محلّ کار و منزل و یا از طریق گوشی میخواهید به ایمیلهای خود دسترسی داشته باشید و یا اگر پیامهای خود را از طریق چندین نرم افزار email client دنبال میکنید؛ بسیار حائز اهمیت است و بدین منظور می بایست از پروتکل IMAP استفاده کنید. اما در عوض نسبت به POP3 از فضای دیسک و منابع پردازشی بیشتری هم استفاده میکند چون تمامی پیامها در سرور (یا همان INBOX یا MailBox) ذخیره شده اند. در IMAP علاوه بر امکان دسترسی به پیامها از طرق مختلف، میتوانید پوشه یا Folderهایی را که برای دسته بندی پیامهای خود ایجاد نموده اید در email clientهای مختلف Sync کنید:
در ضمن Sync نمودن پوشه ها را نیز میتوانید مدیریت نموده مثلاً برای پوشه های خاصی این کار را بکنید. با توجه به عدم حذف پیامها در استفاده از IMAP، اگر متوجّه شدید که حجم INBOX بسیار بالا رفته (مثلاً بیش از یک گیگابایت) در این صورت IMAP به شما این اجازه را میدهد که صرفاً عناوین پیامها را دریافت کنید و به عنوان مثال اگر چند صد ایمیل جدید داشته باشید، دریافت عناوین باعث میشود که خیلی سریع پیامها را دریافت و دسته بندی کنید، در این روش در مقایسه با دریافت کامل پیامها، مدّت زمان کمتری صرف میشود. IMAP به صورت پیشفرض، برای کار خود از دو پورت زیر استفاده میکند:
پورت 143 که به صورت پیش فرض و رمز نگاری نشده میباشد.
پورت 993 که به صورت رمز نگاری شده و برای برقراری ارتباطات امن IMAP مورد استفاده قرار میگیرد

Simple Message Transfer Protocol – SMTP

در مقابل پروتکلهای POP3 و IMAP، از طریق پروتکل استاندارد ایمیل SMTP میتوانید برای ارسال پیام در اینترنت استفاده نمائید. SMTP به صورت پیشفرض، برای کار خود از سه پورت زیر استفاده میکند:
پورت 25 که به صورت پیش فرض و رمز نگاری نشده میباشد.
پورت 465 که به صورت رمز نگاری شده و برای ارسال پیامهای امن SMTP مورد استفاده قرار میگیرد
پورت 2525 زمانی که توسط ISP، پورت 25 سرور بسته شده باشد، پورت 2525 معمولاً در سرورها باز میباشد و شما میتوایند از این طریق به صورت رمز نگاری نشده با SMTP پیام خود را ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست