سوئیچ‌های شبکه، کاری شبیه به مغز را برای شبکه‌های خانگی و سازمانی انجام می‌دهند. به همین دلیل انتخاب سویچ شبکه مناسب و با عملکرد درست یک وظیفه مهم برای مدیران شبکه محسوب می‌شود. برای یک مدت طولانی، خیلی از کاربران برای انتخاب بین یک سوئیچ مدیریت شده و یک سوئیچ مدیریت نشده دچار سردرگمی‌ می‌شدند. برای انتخاب یک سوئیچ مناسب برای خانه یا دفتر کار خود ابتدا باید تفاوت بین این دو نوع سوئیچ را تشخیص داده و نمونه مناسب کار خود را انتخاب کنید.
شما برای انتخاب یک سوئیچ مناسب برای خانه یا دفتر کار خود ابتدا باید آنها را شناخته و تفاوت بین آنها را درک کنید.
در این مقاله ما به معرفی دو نوع سوئیچ <مدیریت شده> و <مدیریت نشده> و تفاوت بین آنها خواهیم پرداخت.
سوئیچ مدیریت شده
سوئیچ‌های مدیریت شده معمولا برای کاربردهای دقیق و جامع در یک شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. به واسطه قابلیت‌های غنی و متنوع ، از جمله VLAN, CLI, SNMP, IP routing, QoS و غیره که این نوع از سوئیچ دارد اغلب در لایه مرکزی یک شبکه به ویژه در مراکز داده بزرگ و پیچیده از آن استفاده می‌شود. اما به منظور رفع نیاز انواع مختلفی از شبکه‌های بزرگ و کوچک، انواع مختلفی از سوئیچ‌های کمتر مدیریت شده نیز در بازار وجود دارد که تحت عنوان <سوئیچ‌های هوشمند> نیز شناخته می‌شوند. این سوئیچ‌ها تنها بخشی از توانمندی‌های یک سوئیچ مدیریت شده را در خود دارند. وقتی مصرف کنندگان با کمبود بودجه مواجه هستند و نیازی هم به تمام قابلیت‌های سوئیچ مدیریت شده ندارند، سوئیچ هوشمند بهترین انتخاب جایگزین برای آنها محسوب می‌شود.
سوئیچ مدیریت نشده
در مقايسه با سوئیچ‌های مدیریت شده، یک سوئیچ مدیریت نشده از هوش و قدرت مدیریت کمتری برخوردار است. آنها در واقع نوعی از سوئیچ شبکه اترنت با نصب و راه اندازی سریع هستند. تنها کاری که کاربران باید انجام دهند این است که آنها را متصل کرده و منتظر کار کردن آنها باشند، زیرا سوئیچ‌های مدیریت نشده به هیچ وجه نیازی به پیکربندی ندارند. بنابراین وقتی کاربران تنها به چند پورت در خانه یا اتاق کنفرانس خود نیاز دارند، سوئیچ مدیریت نشده می‌تواند نیاز آنها را برطرف کند.
چه تفاوتی بین سوئیچ مدیریت شده و سوئیچ مدیریت نشده وجود دارد؟
انواع مختلفی از سوئیچ‌های مدیریت شده و مدیریت نشده مثل سوئیچ‌های سیسکو، نت گیر، اچ پی و غیره در بازار وجود دارد و نظرات در مورد کارکرد هر کدام از این سوئیچ‌های شبکه نیز متفاوت است.
سوئیچ‌های مدیریت شده دارای قابلیت‌هایی مثل بازرسی Dynamic ARP، IPv4 DHCP snooping, QoS, SNMP, VLAN, CLI, IP routing, port mirroring, redundancy و غیره هستند، در حالی که از قابلیت‌های سوئیچ‌های مدیریت نشده می‌توان به عدم نیاز به پیکربندی اشاره کرد. این در حالی است که این نوع از سوئیچ‌ها از هیچ رابط کاربری یا گزینه‌ای برای پیکربندی پشتیبانی نمی‌کنند. در یک سوئیچ مدیریت شده امکان پیکربندی از طریق Access Control روی ترافیک لن وجود دارد و امکان عیب یابی شبکه از راه دور فراهم شده است. سوئیچ‌های مدیریت نشده را نیز می‌توان به سادگی نصب و راه اندازی کرد اما پیکربندی آن با محدودیت هایی مثل تنظیمات پیشفرض QoS مواجه است. امنیت سوئیچ مدیریت شده بسیار بالا است در حالی که سوئیچ‌های مدیریت نشده از امنیت بالایی برخوردار نیستند و تنها می‌توان پورت‌ها را در آن قفل کرد. هزینه سوئیچ‌های مدیریت شده خیلی بیشتر از نمونه مدیریت نشده است. موارد استفاده سوئیچ‌های مدیریت شده در مراکز داده و شبکه‌های بزرگ سازمانی است در حالی که سوئیچ‌های مدیریت نشده بیشتر برای شبکه‌های خانگی، دفاتر تجاری کوچک، اتاق‌های کنفرانس و نظاير این مناسب هستند.
کدامیک از این سوئیچ‌ها مناسب کار شما است؟
در خیلی از شرایط مدیران شبکه باید مناسب‌ترین سوئیچ شبکه را انتخاب کنند تا اطمینان حاصل شود که کل سیستم شبکه به خوبی کار خود را انجام می‌دهد. انتخاب یک سوئیچ مناسب به این بستگی دارد که شما سوئیچ را برای مصارف تجاری نیاز دارید یا می‌خواهید از آن در شبکه خانگی خود استفاده کنید.
در کاربردهای تجاری نمی‌توان به صراحت و تنها با یک جواب بله یا خیر مشخص کرد آیا باید از سوئیچ‌های مدیریت شده استفاده کرد یا سوئیچ مدیریت نشده بهتر است. انتخاب یک سوئیچ اول از همه به این بستگی دارد که شبکه تجاری شما چقدر بزرگ است. بعد باید مشخص کنید به چه قابلیت‌هایی نیاز دارید و شبکه شما تا چه اندازه پیچیده است. تعداد زیادی از شبکه‌های تجاری کوچک از سوئیچ‌های مدیریت شده استفاده نمی‌کنند، زیرا چیزی که آنها نیاز دارند یک عملکرد پایه و ساده از یک سوئیچ اترنت است. در حالی که شبکه‌های تجاری پیچیده یا مراکز داده بزرگ هزاران کاربر دارند که همزمان از اینترنت استفاده می‌کنند. یک سوئیچ مدیریت شده می‌تواند ترافیک داده را بر اساس گروه‌های مختلف از قبیل کاربران عادی، مهمانان، کاربردهای پشتیبان گیری، مدیریت و سرورها تفکیک کند. چنین کاری نه تنها به مدیران این امکان را می‌دهد تا به شیوه بهتری ترافیک داده را کنترل کنند، بلکه حفاظت قدرتمندتری از کل شبکه را نیز فراهم می‌کند.
کدامیک از این سوئیچ‌ها برای استفاده خانگی مناسب است؟
در مورد موارد استفاده خانگی از این دو نوع سوئیچ نیز شما با کمی‌ جستجو متوجه خواهید شد که خیلی از مردم از سوئیچ‌های مدیریت شده 8 پورت یا 24 پورت برای خانه خود استفاده می‌کنند، اما آیا این به معنای آن است که سوئیچ‌های مدیریت شده محبوبیت بیشتری در شبکه‌های خانگی دارند؟ خیر، اگر کاربر بخواهد کنترل بیشتری روی شبکه خانگی خود داشته باشد و حفظ حريم خصوصی و امنیت بالا اهمیت زیادی برای او داشته باشد انتخاب یک سوئیچ مدیریت شده برای خانه بسیار بهتر است. اما اگر کاربر تنها می‌خواهد یک شبکه خانگی عادی را راه اندازی کند و قصد ندارد وقت زیادی را صرف پیکربندی و مدیریت شبکه کند، در این صورت سوئیچ مدیریت نشده بهترین انتخاب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست