شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام کار کردن با روتر میکروتیک تنظیماتی به اشتباه انجام داده باشید که باعث شود که دیگر نتوانید از روتر استفاده کنید و یا نمی دانید چه تنظیماتی بر روی روتر انجام شده است و می خواهید آن را از ابتدا پیکربندی کنید، شاید شما نتوانید دیگر به روتر لاگین کنید و یا تنظیمات دیگر پاسخگوی نیاز شما نباشد، شرکت میکروتیک برای حل چنین مشکلاتی قابلیتی به نام Factory Default Settings یا همان Reset Factory را برای شما فراهم آورده است که با استفاده از آن شما می توانید کلیه تنظیمات اولیه ای که روتر داشته است را دوباره برگردانید. توجه کنید که با اینکار همه تنظیماتی که بر روی روتر میکروتیک انجام داده اید بصورت کامل از بین خواهد رفت.
همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید اکثر روتر های میکروتیک دارای یک دکمه به نام Reset در کنار Power دستگاه هستند که به صورت خلاصه RES نمایش داده می شود. برای ریست کردن مراحل زیر را دنبال کنید:
  1. دستگاه روتر را خاموش کنید و کابل پاور آنرا جدا کنید (ترجیحا اگر پورتی فعال است آن را جدا کنید)
  2. دکمه Reset را نگه دارید و آن را رها نکنید.
  3. در همین حالت کابل پاور روتر را به دستگاه متصب کنید و تا زمانیکه چراغ LED ای که به نام ACT وجود دارد  دست از چشمک زد بردارد دکمه ریست را نگهدارید. (ممکن است زمان زیادی طول بکشد)
  4. بلافاصله بعد از Flash زدن چراغ دکمه RESET را رها کنید.(دقت کنید کلید RES بلافاصله بعد از اولین چشمک زن چراغ LED به نام ACT بایستی رها شود و نگه داشته نشود)
  5. بعد از اینکار صدای بوقی از روتر خواهید شنید، همه چراغ های LED روشن و خاموش می شوند و بعد از چند دقیقه حاضر است.
  6. اکنون تنظیمات روتر شما مثل تنظیمات روز اول کارخانه خواهد شد.
دقت کنید که در صورتیکه Flashing چراغ ACT تمام شود و شما دکمه RES را رها نکنید تمامی کارها بایستی از اول انجام شود. راهکار دیگری که برای ریست کردن روتر به حالت پیشفرض کارخانه وجود دارد استفاده از سوراه و Jumper ای است که به همین منظور بر روی روتر تعبیه شده است. اگر روتر شما کلید RES نداشته باشد خیالتان راحت که حتما Jumper و سوراخ ریست را بر روی خودش خواهد داشت، برخی از انواع روترها ممکن است برای مشاهده این سوراخ مجبور باشید روتر را باز کنید اما در اکثر آنها این سوراخ مشابه تصویر بالا کاملا قابل مشاهده است. کافیست مشابه تصاویر ارائه شده یک پیچ گوشتی فلزی در این قسمت فرو کنید و اتصال بین دو سر Jumper را برقرار کنید تا روتر ریست شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست