شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در دنیای اینترنت و شبکه کلماتی شنیده باشید که معنی آن ها را ندانید. در این مطلب سعی میکنیم رایج ترین اصطلاحات در دنیای شبکه را با معنی آن ها معرفی کنیم. اگر علاقمند به داشتن اطلاعات پیرامون شبکه و Network هستید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.
(ISP (Internet Service Provider
معنی لغتی این کلمه تامین کننده خدمات اینترنت است. شرکت های ارائه دهنده اینترنت یک نوع ISP هستند
(LAN (Local Area Network
به یک شبکه کوچک محلی که تعداد کاربران آن مشخص شده هستند LAN میگویند. برای مثال شما در منزل خود میتوانید یک LAN بسازید و کامپیوتر های منزل را به آن متصل کنید و از اطلاعات دیگر کامپیوتر های موجود در LAN استفاده کنید.
(WAN (Wide Area Network
تقریبا همان LAN است با این تفاوت که در مکان بسیار وسیعی عرضه میشود و محدوده زیادی را در بر میگیرد.
(IP Address (Internet Protocol Address
به قرار گرفتن چند عدد در کنار هم که نشان دهنده آدرس دستگاه استفاده کننده از شبکه است IP میگویند. کار IP اتصال دستگاه ها به شبکه است.
IPv4 و IPv6
نشان دهنده ورژن IP است. IPv4 همان IPهای قدیمی با نسخه 4 هستند و IPv6 دارای ورژن جدید یعنی ورژن 6 هستند.
Router
کار این وسیله رد و بدل کردن ترافیک است و جابجایی اطلاعات توسط این دستگاه صورت میگیرد.
Gateway
دستگاهی که ترافیک و اطلاعات را بین شبکه جابجا میکند Gateway نام دارد.
(DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol
وقتی شما چند دستگاه مختلف را به روتر وصل میکنید وظیفه DHCP تعیین IP جدا برای هر دستگاه به صورت اتوماتیک است. این دستگاه به شما کمک میکند که برای هر دستگاه به صورت دستی IP تعریف نکنید و خودش این کار را انجام میدهد.
Hostnames
هر IP برای خود نامی دارد که این نام را Hostnames مینامند.برای مثال شما میخواهید به دستگاهی وصل شوید که Hostnames این دستگاه WINDOWSXP است. وقتی شما به این دستگاه متصل شوید در حقیقت به IP آن دستگاه وصل شده اید.
Domain Name
به پشتوانه هر وب سایتی Domain میگویند. هر Domain نام خاصی برای خود دارد. اگر بخواهید یک سایت راه اندازی کنید باید به Domain یا دامنه آن هماهنگ کرده و از آن ها تقاضای پشتیبانی کنید.
(DNS (Domain Name System
به سیستم تبدیل کننده Hostnames به IP اصطلاحا DNS میگویند. وظیفه DNS این است که وقتی شما نام وب سایتی را به صورت حروف انگلیسی به مرورگر میدهید آن را تبدیل به IP کرده و به Router ارسال میکند.
Ethernet
اتصال به اینترنت از طریق کابل را Ethernet میگویند. هر زمان که اتصال به کمک کابل انجام گیرد شما به پورت Ethernet متصل هستید. این پورت را میتوانید در کنار لپ تاپ و پشت کامپیوتر مشاهده کنید.
(MAC Address (Media Access Control
در زمان ساخت دستگاه در کارخانه، خود شرکت به هر دستگاه یک شماره منحصر به فرد میدهد که آن را MAC Adress مینامند. این آدرس به دیگر شبکه ها اجازه میدهد تا دستگاه های مختلف را شناسایی کنند. اما روش هایی برای تغییر این شماره وجود دارد. نام دیگر آن Physical Address است.
Port
به محل ورود و خروج داده ها پورت میگویند. پورت شامل اعدادی بین 1 تا 65535 است که هر عدد مخصوص کار خاصی تعبیه شده. برای مثال پورت 25 برای ایمیل است.
Firewall
در زبان فارسی به آن دیوار آتش میگویند که وظیفه آن کنترل اطلاعات رد و بدل شده و مسدود کردن یک سری IPهای خاص است. Firewall به ضورت نرم افزار و سخت افزار وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست