بطور کلی در دنیای شبکه دو پروتکل اصلی و اساسی برای انتقال فایل وجود دارد. این پروتکل های FTP و SFTP می باشند. پروتکل FTP که برگرفته از File Transfer Protocol می باشد، جهت انتقال فایل از یک میزبان به میزبان دیگر و یا از یک سرور به یک کلاینت مورد استفاده قرار می گیرد. پروتکل FTP یک پروتکل از نوع TCP و با شماره پورت 21 می باشد.
بطور مثال زمانیکه شما اقدام به آپلود فایل های خود در یک آپلودسنتر می نمایید از این پروتکل استفاده می کنید. نکته ای که در اینجا مطرح می شود این است که انتقال فایل بر بستر پروتکل FTP به هیچ عنوان امن و Secure نمی باشد و هیچگونه کانال امن و رمزنگاری شده ای وجود ندارد. برای حل این مشکل از پروتکل SFTP استفاده می شود.
پروتکل SFTP نیز یک پروتکل از نوع TCP و با شماره پورت 22 می باشد. SFTP خلاصه شده Secure File Transfer Protocol بوده و یک انتقال فایل امن را برای ما ایجاد می کند. در این حالت انتقال فایل از یک میزبان به میزبان دیگر کاملا امن و در کانال های رمزنگاری شده صورت می گیرد. شماره پورت این پروتکل و پروتکل SSH هر دو 22 می باشد و در واقع پروتکل SFTP برای اینکه یک انتقال امن را انجام دهد بر بستر SSH پیاده سازی شده است.

خلاصه تفاوت های دو پروتکل FTP و SFTP

SFTP
FTP
Secure File Transfer Protocol
File Transfer Protocol
انتقال فایل امن
انتقال بصورت عادی و غیرامن
از پروتکل SSH استفاده می کند
بخشی از پروتکل TCP/IP
شماره پورت 22
شماره پورت 21
ایجاد ارتباط بر بستر SSH
ایجاد ارتباط بر بستر TCP
فایل قبل از ارسال رمزنگاری می شود
فایل قبل از ارسال رمزنگاری نمی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست