ممکن است شما به تازگی در ساختمانی مستقر شده اید که خط تلفن ثابت ندارد.
احتمالا ساخت و سازهای بسیار در مناطق مختلف تهران توجه شما را جلب نموده باشد. با افزایش ساخت و سازها و افزایش تعداد واحدهای مسکونی و تجاری به خطوط تلفن بیشتری نیاز است.
در نظر بگیرید در محله های قدیمی خانه ها یک یا نهایتا دو طبقه ساخته می شد اما در حال حاظر ساختمان های چندین طبقه جای ساختمان های یک طبقه قدیمی را به خود اختصاص داده اند. در کوچه باغهایی که قبلا چند خط تلفن رفته بود، شاهد دهها برج چند ده واحدی می باشیم که برخی واحدها که فعالیت اداری دارند هرکدام ده ها خط تلفن نیاز دارند.
با توجه به ساختار مخابرات سنتی که خط تلفن را بر روی زوج سیم مسی انتقال می دهند و محدود بودن تعداد زوج سیم های کشیده شده در مناطق مختلف شهرها و پرشدن ظرفیت خطوط مخابرات، عملا به شیوه های سنتی دیگر نمی توان خطوط تلفن ثابت را به متقاضیان ارایه نمود.
با توجه به اینکه برای افزودن ظرفیت سیم های تلفن در یک منطقه می بایست کیلومترها کابل تلفن مسی را از مرکز مخابراتی تا ساختمان های جدید مورد بهره برداری قرار داد و با توجه به افزایش روزافزون متقاضیان خطوط تلفن، ارایه سرویس برای شرکت مخابرات کاری بسیار دشوار شده است به گونه ای که اگر فقط چند ساعت در یک مرکز مخابراتی در سطح شهر تهران بایستیم با سیلی از درخواستهای مردم مواجه خواهیم شد که متقاضی خط تلفن می باشند.
اما کارکنان مخابرات دست رد به سینه آنها می زنند و به راحتی می گویند در آن منطقه ظرفیت خالی وجود ندارد! گواهی به این مطلب افزایش هزینه ثبت نام خط تلفن ثابت است که در مقایسه با سایر کشورهای جهان که هزینه های ارتباطی روز به روز کاهش می یابد و ارزان تر می گردد، مخابرات ایران اقدام به افزایش قیمت خطوط به میزان ۴۰۰ درصد می نماید!
و اما راه حل …
بهتر است از بیان مشکلات بسنده کرده و راه حل مناسب را ارایه نمود! با توجه به اینکه فراهم نمودن شبکه IP در مکان های مختلف در سطح شهرها روز به روز آسان تر و ارزان تر می گردد می توان به جای کابل کشی مجدد بر روی شبکه IP خطوط تلفن را به متقاضیان ارایه نمود.
انتقال صدا بر روی بستر شبکه را به اختصار VoIP یا Voice over IP می نامند. مکانیسم کار بدین صورت است که صدای آنالوگی که قبلا بصورت موج الکتریکی بر روی زوج سیم مسی ارسال می شد، حال همان صدا ابتدا به بسته های داده تبدیل می شود و سپس از طریق شبکه ارسال می گردد. در مقصد صدای دیجیتال از طریق تلفن تحت شبکه یا گیت وی های IP مجددا به صورت آنالوگ و الکتریکی تبدیل می گردد تا برای دریافت کننده قابل فهم گردد.
به عنوان مثال بر روی یک زوج سیم قدیمی که قبلا به خانه قدیمی فقط یک خط تلفن و یک اینترنت ADSL را ارایه می داد اکنون می توان روی همان بستر ADSL بسته به سرعت و کیفیت ارتباط شبکه ای بین ۳۰ تا ۱۰۰ خط شهری را منتقل نمود!
در صورتیکه در مجتمع جدیدالتاسیس حتی یک خط تلفن سنتی هم وجود نداشته باشد می توان از طریق شبکه بی سیم که با نصب یک آنتن بر روی پشت بام مجتمع فراهم می شود بسته به سرعت شبکه تا ۴۰۰ خط شهری را ارایه نمود. و یا با اتصال مجتمع جدیدالتاسیس به شبکه فیبر نوری که برای مثال شهرداری تهران به سرعت در حال توسعه شبکه فیبر نوری خود است، می توان ده ها هزار خط شهری را به مجتمع ها و شهرک ها ارایه نمود.
از کجا باید شروع کرد؟
درحال حاظر مجوز ارایه خطوط VoIP به بسیاری از شرکت مختلف داده شده است که به زودی این شرکت ها به رقبای اصلی مخابرات تبدیل خواهند شد. زیرا این شرکت ها با استفاده از تکنولوژی های نوین مخابراتی در زمانی بسیار کوتاه تر و با هزینه ای به مراتب کمتر خطوط تلفن مورد نیاز مردم را به آنها ارایه خواهند نمود.به زودی شاهد رقابت این شرکت ها در ارایه سرویس تلفن ثابت خواهیم بود. آنچنان که اکنون شاهد رقابت در ارایه خدمات اینترنت به شهروندان می باشیم و رفته رفته شرکت هایی که خدمات ضعیف تر و با هزینه های بالاتر ارایه می‌نمایند از صحنه رقابت محو خواهند شد.
پس ابتدا باید خط تلفن VoIP را از یکی از ارایه دهندگان خط خریداری نمود. این خط تلفن های دیجیتال از آنجا که بر روی شبکه ارایه می شوند در حقیقت فقط بصورت یک نام کاربری و رمز عبور ارایه می شوند که پس از برقراری ارتباط شبکه بین سرویس دهنده و مشتری باید آن نام کاربری و پسورد را بر روی یک دستگاه گیت وی یا یک تلفن IP یا یک سانترال IP تنظیم نمود.
اگر بخواهیم کمی فنی تر صحبت کنیم یک SIP Trunk بین مشتری و شرکت ارایه دهنده خدمات برقرار خواهد شد. البته در کاربردهای خانگی ممکن است فقط یک SIP Extension به کاربر داده شود که بر روی یک تلفن IP کانفیگ مربوطه اعمال گردد.
با این دو روش بوق تلفن بر روی گیت وی IP یا تلفن IP تحویل خواهد گردید. در صورت استفاده از گیت وی های IP برای شنیدن بوق خط شهری باید گوشی های تلفن آنالوگ را به گیت وی متصل کرد و یا اینکه خروجی گیت وی را توسط زوج سیم‌های مسی به وروردی سانترال سنتی موجود متصل کرد؛ درست همانگونه که پیش از این خط های شهری معمولی را به سانترال ها متصل می کردیم.
روش پیشرفته تر که هم اکنون در کشورهای پیشرفته در حال استفاده می باشد استفاده از سانترال مرکزی یا hosted PBX می باشد .
بطور خلاصه در روش hosted PBX مشتریان تجاری دیگر نیازی به سانترال محلی ندارند و در حقیقت یک سانترال تحت شبکه دارند که معمولا پشتیبانی آن برعهده شرکت ارایه دهنده خدمات hosted PBX می باشد.
در روش دیگر ممکن است مشتری های تجاری خودشان سانترال تحت شبکه یا IP PBX داشته باشند که در اینصورت نیز نیازی به تهیه گیت وی IP نمی باشد چون اغلب سانترال های IP قابلیت ارتباط از نوع SIP Trunk را دارا می باشند.
بطور خلاصه سانترال IP یک سیستم تلفنی تحت شبکه است که گاها به اشتباه مرکز تماس تلقی می شود. اما در حقیقت مرکز تماس یا Call center به محل هایی شبیه ۱۱۸ اطلاق می شود که تعدادی اپراتور برای پاسخ گویی به تماسهای مکرر ورودی گوش به زنگ بوده و پاسخگوی سوالات تماس گیرندگان می باشند. معمولا شرکت های ارایه دهنده خدمات هم سانترال IP دارند و هم مرکز تماس مجزا.
ناگفته نماند که شرکت مخابرات نیز برای عقب نماندن از قافله IP در حال تلاش برای ارایه سرویس های رقابتی ارایه خطوط تلفن ثابت بر روی شبکه برآمده است و در حال حاضر خطوط E1 را بر روی SIP Trunk به مشتریان ارایه می نمایند.
خط¬های E1 خطوط دیجیتالی هستند که معمولا ۳۰ خط شهری را بصورت هم زمان پشتیبانی می نمایند. البته شرکت مخابرات با تدابیر سخت گیرانه ای خط E1 خود را (که بصورت SIP Trunk است) بر روی بستر اختصاصی زوج سیم مسی ارایه می نماید! به نظر می رسد شرکت مخابرات نمی تواند زوج سیم مسی و بستر اختصاصی سیمی را از ذهن خود دور نماید! با توج به شفاف نبودن راه حل مخابرات و سوالات متعدد استفاده کنندگان،با وجود مزایای بی شمار VoIP و تکنولوژی های نوین مخابراتی بر روی بستر شبکه IP، باید مخاطرات امنیتی VoIP را نیز مطلع بود. در جایی که سانترال ها و گیت وی ها بر روی بستر شبکه کار می کنند، در صورتیکه امنیت سرورها و تجهیزات فراهم نگردد همواره امکان نفوذ هکرها و استفاده از خطوط تلفنی وجود دارد.
این قضیه به حدی جدی است که درصورتیکه یک سانترال IP خام را بر روی شبکه IP معتبر (با استفاده از Valid IP) قرار دهیم در کمتر از چند ساعت توسط هکرهای بین المللی هک خواهد شد. پس بسیار مهم است که امنیت VoIP را پیش از پابلیش کردن سرورهای VoIP فراهم نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست